Důlní stroj pro těžbu soli MB900

22.02.2018

T Machinery - důlní stroj

Váží sto deset tun a k jeho obsluze jsou potřeba alespoň dva lidé, těží sůl a čeká ho cesta do Ruska. Řeč je o těžebním kombajnu, který na zakázku vyrobili v Ratíškovicích na Hodonínsku. Práce na něm trvala jeden rok, další rok a půl zabraly vývoj a zkoušky prototypu. V polovině února zamíří k cílovému zákazníkovi, ruské firmě Uralkali, která se zaměřuje na těžbu draselné soli.

“Důlní stroj je svou velikostí ojedinělý v celé Evropě, v Česku se větší stroj nevyrobil,” říká generální ředitel, Ing. Zdeněk Gajdík, ředitel firmy T Machinery, která zakázku zhotovila. Na délku měří kombajn dvanáct metrů, na výšku má tři a na šířku pět metrů. Jeden člověk obsluhuje samotný kombajn, druhý je pak potřeba k příslušenství stroje. Větší stroje se používají jen k odlišnému,  povrchovému,  způsobu těžby. Vyrábějí je na Sokolovsku.

Z podzemí má stroj dolovat hlavně draselnou sůl, ale jde využít na těžbu karnalitu, potaše, sádrovce i fluoritu. “Těžba je podzemní. Hydraulicky ovládaný pásový podvozek se posouvá pomocí soustavy sbíjecích orgánů s noži do materiálu,” popsal dobývání soli pan Gajdík.

Pro ratíškovickou firmu je to neobvyklá zakázka. Zabývá se zejména dobývacími stroji na uhlí. Tam,  kde nyní sídlí, totiž před více než osmdesáti lety založil zlínský podnikatel Tomáš Baťa uhelný důl. Aktivně se tu těžilo až do roku 1952. Ještě ve čtyřicátých letech se z dolu vyváželo až tisíc tun uhlí za den. Po skončení těžby se pak povrchové zařízení dolu Tomáš změnilo v závody, některé firmy do svého názvu převzaly i symbolické “T” a specializaci na uhlí různými způsoby převzali.

T Machinery reaguje na trendy těžby i jiných nerostů než uhlí, jako například právě draselných solí, které jako hnojiva a vstupní surovina do chemického průmyslu zažívají renesanci. Například v Kanadě v Saskatchewanu doly na „potaš“ patří mezi nejbohatší průmyslové odvětví. “Exportujeme, našimi největšími odbytišti jsou uhelné doly v Rusku a na Ukrajině. Snažíme se ale orientovat i na jiné zdroje, těžba soli se uhlí v mnohém podobá a technologie mohou být použité nejen v uhelných dolech” dokládá pan Zdeněk Gajdík. Do budoucna se chtějí zaměřit i na jiné nerosty.

Kombajn z Ratíškovic má ještě jedno specifikum. Pro území České republiky totiž těží nezvyklou metodou chodbicování v lávkách. Do dnešních dnů se takováto technologie pro solné doly v ČR nepoužívala a je tedy výsledkem práce a důvtipu konstruktérů z Ratíškovic. 

Kolos si firma cení asi na šedesát milionů korun. K cílovému majiteli do Ruska zamíří po částech. “K zákazníkovi kombajn dopravíme kamiony, můžeme ho demontovat na menší uzly, které neváží víc než osm tun,” vysvětlil pan Gajdík.

Ratíškovická společnost, která zaměstnává asi dvě stovky lidí, nedávno oslavila patnáct let. Její zaměstnanci jsou schopni těžební komplexy sami navrhnout, vyrobit, dodat a spustit do provozu. Jejich další stroje mohou těžaři využívat v rizikovějších podmínkách, jako je například oblast s vyšší pravděpodobností výbuchu nebo v horších klimatických podmínkách. V dolech totiž musí stroje často pracovat ve vysoké koncentraci uhelného prachu, vlhkosti nebo v prostředí výbušného plynu metanu.

 

T Machinery a.s. z médií: 

 

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/t-machinery-vyrobila-vice-nez-100-tun-tezky-stroj/1587916

https://brno.idnes.cz/obri-tezebni-kombajn-t-machinery-ratiskovice-sul-rusko-pie-/brno-zpravy.aspx?c=A180209_382012_brno-zpravy_krut

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/318281381990219-udalosti-v-regionech

stopáž 18:32   Příspěvek Unikátní důlní stroj

 

A pak tady

http://tn.nova.cz/clanek/televizni-noviny/televizni-noviny-14-2-3.html

stopáž 26:30